Ako kúpiť nehnuteľnosť už počas štúdia na vysokej škole
Ako si kúpiť byt už počas štúdia na vysokej škole?
Pri investíciách hrá dôležitú úlohu čas a to iste platí aj pri investícii do nehnuteľností. Čím skôr ju zrealizujeme, tým skôr začneme zhodnocovať vložené finančné prostriedky. Je prirodzené, že na začiatku, pred kúpou, sa nám zdajú nehnuteľnosti drahé, v inzerátoch vidíme vysoké ceny. Netreba sa však nechať odradiť.
Naozaj stúpa hodnota nehnuteľností?
Reálne sa hodnota nehnuteľností za posledných dvadsať rokov zásadne nezvýšila a v pomere k priemernej mzde a inflácii majú nehnuteľnosti podobnú hodnotu. Vysvetlenie: toľko chlebov, koľko som si kúpil za 3-izbový byt pred 20 rokmi, toľko si kúpim za dnešnú cenu trojizbového bytu aj teraz alebo koľko výplat som dal za byt v minulosti, toľko isto výplat dám za rovnaký byt aj dnes. Preto je dôležité kúpiť nehnuteľnosť čím skôr, nakoľko tým získame fixnú kúpnu cenu, ktorá sa infláciou v čase bude javiť po pár rokoch ako nízka. Ideálne je preto využiť na kúpu čo najviac cudzích zdrojov (úver, pôžička), pretože vďaka inflácii sa nám dlh prirodzene zmenšuje. Mne sa podarilo nadobudnúť nehnuteľnosť už počas vysokej školy napriek tomu, že som zo skromných pomerov. Ako je to možné?
Áno, aj chudobný študent si môže kúpiť nehnuteľnosť
V prvom rade si treba zabezpečiť čo najvyšší príjem. Zvýšiť sa dá brigádami, šetrením alebo štipendiom. Ja som sa ako študent na vysokej škole v Banskej Bystrici snažil využívať všetky výhody - býval som na internáte, stravoval som sa v školskej jedálni alebo si varil v kuchynke. Čo bolo veľmi dôležité, našiel som si dve brigády. Pracoval som ako nočný recepčný v hoteli a tiež ako animátor a promotér v hypermarketoch. Výhodou bolo, že jednu prácu som robil v noci, druhú najmä v piatky a víkendy, kedy som nemal školské povinnosti. Áno, bolo to časovo náročné, ale stíhal som denné štúdium od pondelka do štvrtka a zároveň mal som slušný príjem. Ako som už spomenul dôležitý je aj príjem zo štipendií. Dá sa získať prospechové štipendium za dosiahnuté výsledky, ale to len 1x za semester a v súčte je oveľa nižšie ako sociálne štipendium určené pre študentov zo sociálne slabších rodín. Aby som získal sociálne štipendium, rozhodol som sa osamostatniť od rodičov. Stal som sa samovyživovateľom na základe kúpy prvej nehnuteľnosti. Z banky som si zobral študentskú pôžičku (vtedy vo výške 250-tisíc korún). Celú sumu som investoval do kúpy bytu a z našetrených peňazí sa mi podarilo za primeranú sumu zrealizovať aj menšiu rekonštrukciu. Nábytok som nemusel kupovať, nejaké kúsky mi darovala rodina alebo som reagoval na ponuky „darujem za odvoz“ v inzercii. Do tohto bytu som si dal trvalý pobyt, na základe ktorého som získal sociálne štipendium. Následne som byt prenajal a z peňazí z prenájmu splácal pôžičku a šetril si na ďalšie plány s nehnuteľnosťami.
Byty na dedinách sú lacnejšie
Uvedomujem si, že študentom sa tento zámer ťažšie realizuje v Bratislave, preto je dobré zamerať sa na menšie mestá, kde sú nehnuteľnosti za nižšie ceny. Aj v malých mestách sa dajú byty výhodne prenajímať. Návratnosť v mesiacoch alebo výnosové percento býva často výhodnejšie práve v takýchto menších mestách alebo obciach. Ďalšou výhodou je, že nehnuteľnostiam v čase narastá hodnota a pár rokov po ukončení vysokej školy sa dá byt predať so ziskom, čo môže byť užitočným štartovacím bodom pre kúpu drahšej nehnuteľnosti pre vlastné bývanie alebo nám vytvorí pasívny príjem, ktorý nám môže pomôcť splácať hypotekárny úver.
Odporúčania na záver: Vždy hľadajte všetky spôsoby ako si zvýšiť príjem, znížte výdavky a kúpte nehnuteľnosť čím skôr. Buďte trpezlivý, nepodľahnite pokušeniu predať hneď pri prvom výraznejšom náraste hodnoty nehnuteľnosti a podržte ju viac rokov, aby bol váš zisk z predaja ešte vyšší.
Autor: Robert Šanko